Pisanie pracy dyplomowej wymaga sporej ilości zaangażowania i poświęcenia czasu. Nie można napisać dobrej pracy magisterskiej w przeciągu kilku dni, gdyż nie dość, że jest to niezwykle wyczerpujące to jednocześnie ubogie merytorycznie.
Jeśli zależy nam na ukończeniu studiów z jak najlepszym wynikiem, musimy mieć świadomość, że wpływ na to ma również nasza praca dyplomowa, a konkretnie jej treść. O jakości pracy stanowi jej treść, źródła, na podstawie których jest ona oparta, część merytoryczna, a także, choć w mniejszym stopniu, pomoc i zaangażowanie promotora.
Kluczem do napisania dobrej pracy jest odpowiednia jej organizacja. Gdy już zbierzemy potrzebne nam źródła dobrze jest wpierw ułożyć plan pracy (tzw. konspekt), według którego będziemy tworzyć nasze naukowe dzieło.
Jedną z zasad, powtarzanych przez wielu naukowców, jest to, że nie należy zaczynać od wstępu, a zostawić to sobie na koniec. Dobrze jest najpierw rozpocząć od opracowywania poszczególnych rozdziałów, gdyż dzięki temu uzyskujemy właściwą treść merytoryczną pracy i wiemy o czym tak naprawdę piszemy i co możemy zawrzeć we wstępie.
Należy pamiętać, że to co zostało przedstawione we wstępie musi być odzwierciedlone w poszczególnych rozdziałach pracy. Kolejną kwestią jest unikanie przepisywania treści z książek.
Praca dyplomowa nie jest pracą odtwórczą, a przepisując treść z innych publikacji narażamy się na posądzenie o plagiat. Kolejną kluczową sprawą jest pisanie na temat. Temat pracy powinien być sformułowany krótko, ale precyzyjnie tak, aby potencjalny czytelnik wiedział co jest celem danej pracy.
Rozdziały powinny być mniej więcej jednakowe objętościowo, a ich treść powinna być uzależniona od tego co napisane jest we wstępie. Ważne jest też zawarcie informacji we wstępie na temat metod badawczych, jakimi mamy zamiar się posługiwać w pracy. W zakończeniu z kolei wysuwamy wnioski, do których sami doszliśmy podczas pisania pracy i jeszcze raz wyjaśniamy co było głównym celem tej pracy.
studia podyplomowe dla nauczycieli w Poznaniu