Plagiat – zmora prac dyplomowych

Plagiat – zmora prac dyplomowych

Plagiat – zmora prac dyplomowych

Pod pojęciem plagiatu kryje się skopiowanie cudzego pomysłu, idei bądź jej części i przedstawienie tego pod własnym nazwiskiem. Do form plagiatu można zaliczyć: obraz, grafikę, fotografię, piosenkę, wiersz, wynalazek, a także prace dyplomowe i publikacje naukowe.

Plagiat obecnie jest największą zmorą dla recenzentów i opiekunów prac dyplomowych, gdyż dochodzi do coraz częstszych przypadków pisania prac odtwórczych, kopiując całe fragmenty książek innych autorów, czy rozbudowany czarny rynek prac naukowych pisanych na zamówienie, często przez pracowników uczelni.

Plagiat z czystej definicji jest zamierzeniem umyślnym. Jest to swoista kradzież utworu lub pomysłu, przywłaszczenie sobie autorstwa cudzego utworu lub jego fragmentu poprzez ukrycie ich pochodzenia.

Plagiat zawsze stanowi naruszenie autorskich praw osobistych. Plagiat, choć jest czynem poważnym, często jest jednak pojęciem nadużywanym. Trudność w jednoznacznym definiowaniu plagiatu wynika głownie z tego, że cały dorobek intelektualny i artystyczny ludzkości powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników. Informowanie o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu z innych źródeł doprowadzałoby zatem do absurdu.

Na dodatek z wielu zapożyczeń nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy, a plagiat jest zamierzeniem celowym.  Nie zmienia to jednak faktu, że praca dyplomowa czy jakakolwiek inna publikacja naukowa nie może być dziełem odtwórczym, a może jedynie bazować na pewnej literaturze specjalistycznej, ale tylko jako forma źródła na podstawie którego tworzymy własne dzieło.

studia podyplomowe dla nauczycieli w Poznaniu
W kategorii: Jak napisać dobrą pracę magisterska, Praca dyplomowa Tagi: